Piwo jopejskie -majstersztyk.

wpis w: Aktualności | 0

Styczeń można zaliczyć jako miesiąc sztosów, największe szaleństwo wywołał oczywiście król porterów Kormoran Imperium Prunum i wiele wiele innych porterów wypuszczonych na dzień Porteru, wczoraj szaleństwo związane z piwem Samiec Alfa (choć tu uważamy iż jest to z lekka nakręcona akcja), co jednak nie zmienia faktu iż każda warka to bardzo dobra robota -wersji 2017 jeszcze nie próbowaliśmy, ale ratebeer pokazuje znów sukces 😉 Tymczasem już jutro 28.01.2018 kolejna premiera -data tej premiery przypada na 28 stycznia to hołd dla Jana Hewelisza (patron piwa Jopejskiego) tego dnia urodził się (1611r) i również zmarł (1687r).

Piwo jopejskie -eliksir, majstersztyk gdański produkowany co najmniej od 1449 roku. Gęsty syrop piwny uznawany był za napój leczniczy. Wyróżniało się wśród piw jęczmiennych i czerwonych. Nazwa piwa pochodzi od czerpaka zrobionego z drewna -jopa, który służył do zalewania słodu wrzątkiem. Piwo to było warzone przez wiele gdańskich browarów, ale “na wagę złota” było tylko piwo z browaru Jana Heweliusza, które leżakowało w piwnicy ratusza Starego Miasta. Było drogie, kosztowało pięcio, a nawet sześciokrotnie więcej od innych -“sztosy muszą być drogie” ;).
Współcześnie, na podstawie szczątkowych informacji dotyczących produkcji piwa jopejskiego, próbę jego odtworzenia podjął Browar Olimp, którego piwo będzie dostępne już od poniedziałku w obu naszych sklepach!
Smolisty syrop o wspaniałym aromacie i smaku w przepięknej oprawie – zalakowana, mini buteleczka 100ml i mini kartonik, piękne złote napisy, malusie cueńko 😉
Zapraszamy!

Dodaj komentarz